Ochotnicza Straż Pożarna w Łomiankach

https://straz.lomianki.pl/osp/aktualnosci/17350,Zbiorka-szkoleniowa-Pozary-sadz-w-kominach-01022024-r.html
22.11.2024, 12:22

Zbiórka szkoleniowa: Pożary sadz w kominach - 01.02.2024 r.

Jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów interwencji, jakie są częścią sezonu zimowego, a więc także grzewczego, są pożary sadzy w kominie. Na szczęście w ostatnich latach uwidacznia się tendencja spadkowa w tej materii. Nie zmienia to faktu, że konieczne jest szkolenie się i doskonalenie w radzeniu sobie z takimi pożarami. Zbiórka szkoleniowa w dniu 01.02.2024 r. poruszała właśnie tę tematykę.

Na początku przypomnieliśmy sobie najważniejsze zagrożenia, spowodowane pożarem sadzy. Paląca się sadza może spowodować pęknięcie ściany komina, a w efekcie tego:

  • ​​​ rozprzestrzenienie się pożaru na elementy palne, np. konstrukcję dachu, rzeczy składowane na strychu
  • uwolnienie się tlenku węgla i innych produktów spalania, które są toksyczne dla ludzi i mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, ze śmiercią włącznie.

Następnie omówione zostały podstawowe założenia taktyczne, w tym rozpoznanie, podział funkcji w zastępie oraz różne możliwości działania z wykorzystaniem dostępnego sprzętu. Skoro sprzęt został omówiony, przyszła pora na przypomnienie jego obsługi. Na tym etapie skupiliśmy się przede wszystkim na wykorzystaniu lancy gaśniczej kominowej, a więc urządzenia służącego do gaszenia komina mgłą wodną. Jakkolwiek duża ilość wody podana do komina może spowodować przyrost ciśnienia i jego uszkodzenie, tak używając lancy kominowej wykorzystujemy w pełni bezpieczny strumień mgły o dużej energii i stopniu rozproszenia i niewielkiej wydajności wodnej.

Po takim wprowadzeniu udaliśmy się w teren, gdzie dzięki uprzejmości jednego z mieszkańców, mogliśmy przećwiczyć wszystko w praktyce, w warunkach zbliżonych do realnych, jednak bez prawdziwego pożaru. Elementy które ćwiczyliśmy to:

  • rozpoznanie budynku w tym miejsca potencjalnego pożaru, dróg dostępu, możliwości użycia drabiny mechanicznej i drabin przystawnych,
  • zabezpieczenie strażaków technikami linowymi podczas pracy na dachach skośnych,
  • usuwanie żarzącej się sadzy z przewodu kominowego, w tym wykorzystanie kolejnego sprzętu w postaci wyciora,
  • inspekcja komina i budynku z wykorzystaniem kamery termowizyjnej oraz kamery endoskopowej.

Na zakończenie ćwiczenia zostały podsumowane a spostrzeżenia wymienione między uczestnikami.

Przypominamy, korzystając z okazji, że interwencja strażaków przy kominach to ostateczność i prawie zawsze związana jest z:

  • stratami, spowodowanymi uszkodzeniem komina wskutek działania wysokiej temperatury,
  • zagrożeniem zaczadzeniem i pożarem, a także
  • możliwością wystąpienia strat wtórnych będących efektem niezbędnych działań ratowniczo-gaśniczych. 

Zachęcamy do dbania o swoje instalacje kominowe dla własnego bezpieczeństwa i korzystanie z usług kominiarskich.

Jednocześnie informujemy, że:

§ Właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej  1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego. (Ustawa - Prawo budowlane)

§ W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania: 1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych ‒ co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej; 2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 ‒ co najmniej raz na 3 miesiące; 3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 ‒ co najmniej raz na 6 miesięcy. (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów)

Opcje strony