Ochotnicza Straż Pożarna w Łomiankach

Położenie i rejon operacyjny

Łomianki są usytuowane w centralnej części województwa mazowieckiego, w powiecie warszawskim-zachodnim. Od południowej strony graniczą z m. st. Warszawa, współtworząc aglomerację warszawską.

Teren działania OSP Łomianki obejmuje obszar całej gminy i miasta Łomianki, którego powierzchnia jest równa 3806 ha, z czego terenów zalesionych jest nieco ponad 10%. Samo miasto zajmuje 940 ha. Z uwagi na specyficzne położenie i spore odległości od innych jednostek rzadko jesteśmy dysponowani poza nasz rejon operacyjny. Sporadyczne wyjazdy poza gminę mają miejsce głównie do zdarzeń drogowych w powiecie nowodworskim, pomocy warszawskim jednostkom przy obsłużeniu dużej ilości zdarzeń (np. związanych z wiatrołomami, podtopieniami), czy reagowaniem naszego zastępu GCBA w ramach powiatowego plutonu gaśniczego „Fabryka”.
Pomimo, że podlegamy pod Komendę Powiatową PSP w Błoniu, to najczęściej podczas interwencji spotykamy zawodowców z JRG 11 w Warszawie, którzy do gminy Łomianki mają około 5 km. Dla porównania jednostka z Błonia żeby dotrzeć do granic naszego rejonu musi przejechać ponad 35 km.

Obszar chroniony stawia przed nami wysokie wymagania względem przeszkolenia i wszechstronności działań. Oprócz typowego obszaru miejskiego ze standardowymi dla niego rodzajami interwencji obsługujemy również zdarzenia na ponad 8-kilometrowym odcinku drogi krajowej nr 7, która łączy funkcję tranzytową z lokalnymi dojazdami do Warszawy okolicznych mieszkańców. Na wiosnę dosyć mocno dają nam się we znaki rozległe pożary nieużytków w pasie ciągnącym się od Burakowa, przez Łomianki Dolne, aż za Kępę Kiełpińską. W gorącym i suchym okresie letnim szczególną uwagę przyciągają zaś kompleksy leśne Kampinoskiego Parku Narodowego położone z drugiej strony gminy.
Obecność akwenów takich jak rzeka Wisła, czy jeziora Dziekanowskie, Kiełpińskie i Pawłowskie wymagają umiejętności i sprzętu z zakresu ratownictwa wodnego i lodowego w zależności od pory roku.
Ponadto na terenie gminy znajdują się obiekty, które zwracają naszą szczególną uwagę. Są to m.in.:

  • Szpital Dziecięcy w Dziekanowie Leśnym,
  • Dom Pomocy Społecznej w Sadowej,
  • Galeria handlowa Łomianki,
  • fabryka wyrobów z Proszków Spiekanych „POLMO”,
  • duża ilość warsztatów, magazynów, fabryk i punktów usługowych.

Opcje strony

do góry