Ochotnicza Straż Pożarna w Łomiankach

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza to integralna część jednostki, składająca się z młodzieży w wieku 12-18 lat. U nas funkcjonuje już od około 20 lat. Podobne drużyny istnieją w wielu jednostkach OSP, a ich celem jest promocja bezpieczeństwa pożarowego i ratownictwa oraz uczestniczenie w działalności kulturowo – oświatowej. U nas również kompleksowo przygotowujemy młodych ludzi do pełnoprawnej służby w szeregach OSP i uczestniczenia w działaniach ratowniczo - gaśniczych. 
 
Zajęcia rozpoczynają się o godzinie 17:00 w każdy piątek, również w czasie ferii i wakacji. Są bardzo intensywne i skupione na konkretnych tematach związanych z pożarniczym rzemiosłem. Członkowie drużyny uczą się korzystania z tego samego sprzetu, z którego równocześnie korzystają pełnoprawni strażacy. Poznają też podstawy taktyki i schematów działań przy wypadkach i pożarach, poznają zasady udzielania pierwszej pomocy czy ratowania strażaków oraz podstawy służby wewnętrznej. W czasie zajęć korzystamy z pojazdów pożarniczych i ich wyposażenia. Opiekun drużyny dokłada wszelkich starań aby wszystkie ćwiczenia odzwierciedlały w jak największym stopniu warunki pracy strażaka, jednocześnie na każdym etapie dbając o ich bezpieczne prowadzenie. Dzięki temu w czasie jednego cyklu zajęć, kursant realizuje wszystkie elementy zawarte w programie szkolenia strażaka OSP. 
 
Choć nie są to zajęcia dla każdego, to praktyka pokazuję że „młodzieżówka” żyje od piątku do piątku i ze smutkiem opuszcza mury strażnicy po zakończeniu szkolenia. Kilku absolwentów tej "szkółki" zostało już funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej, a jeden jest naczelnikiem w innej jednostce OSP. 
 
Aby zapisać się na zajęcia wystarczy przyjść w piątek na godzinę 17 do strażnicy OSP. Można samemu przekonać się czy jest to coś dla mnie. Warunkiem uczestniczenia w zajęciach jest posiadanie zgody rodziców i odpowiedniej sprawności fizycznej, która jest weryfikowana co roku. Straż zapewnia uczestnikom zajęć umundurowania oraz środki ochrony indywidualnej

Młodzież w wieku 12-18 lat zapraszamy na zajęcia w każdy piątek o godzinie 17:00!

 

Opcje strony

do góry