Ochotnicza Straż Pożarna w Łomiankach

Zdarzenie 345/2022

23.09.2022 - Zatrucie tlenkiem węgla. Łomianki, ul. Staszica.

O godzinie 22:06 zostaliśmy zadysponowani do podejrzenia zatruciem tlenkiem węgla. Na miejsce udał się zastęp GCBA Scania w pełnej obsadzie. 

Po dojeździe na miejsce zastaliśmy budynek mieszkalny wielorodzinny w zabudowie szeregowej. W mieszkaniu na parterze przebywały 3 osoby, w tym jedna znajdująca się na podłodze z widocznymi objawami zatrucia. Wszystkie były przytomne. W momencie wystąpienia zdarzenia poszkodowana osoba znajdowała się w łazience, gdzie brała kąpiel, a pozostałe osoby przebywały w pokoju. Na miejscu obecny był już zespół ratownictwa medycznego. Wykorzystany przez nich detektor tlenku węgla wskazał stężenie 1200 ppm. Nasze urządzenie na samym wejściu wykazało odczyt 400 ppm. W związku z powyższym przystąpiliśmy do ewakuacji osób i ratowników medycznych przebywających w środku. Poszkodowana została wyniesiona na kocu przez strażaka i ratownika medycznego. Pozostałe osoby wyszły samodzielnie na naszą prośbę. Następnie nasze działania polegały na wprowadzeniu roty  w celu wyłączeniu pieca centralnego ogrzewania, zamknięciu dopływu gazu i wprowadzenia wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach. Jednocześnie KDR zadecydował o wprowadzeniu drugiej roty, również wyposażonej w aparaty powietrzne i detektor wielogazowy, do pozostałych lokali znajdujących się w tym kompleksie (4 mieszkania w układzie 2 na parterze i dwa na piętrze). Podczas prowadzenia detekcji ewakuowano pozostałych lokatorów. Przeprowadzony pomiar CO w pozostałych lokalach wykazał brak obecności tego gazu.

Po kolejnym sprawdzeniu pomieszczenia detektorem wielogazowym i uzyskaniu negatywnego odczytu tlenku węgla, miejsce zdarzenia przekazano użytkownikowi lokalu, a nasz zastęp wrócił do koszar.

Opcje strony

do góry