Ochotnicza Straż Pożarna w Łomiankach

https://straz.lomianki.pl/osp/dla-mieszkancow/dolacz-do-nas/9371,Nabor-do-OSP.html
14.07.2024, 01:15

Nabór do OSP

Właśnie trwa nabór dla kandydatów na strażaków OSP w Łomiankach. Może szukamy właśnie Ciebie?

Poznaj tegoroczne kryteria.

Aplikuj wypełniając ankietę.

Masz czas do 24 maja!

 

przejdź od razu do: Często zadawane pytania

Syrena na dachu remizy w Łomiankach nie wyje bez powodu. Strażacy z Łomianek od wielu lat znajdują się w czołówce statystyk ilości wyjazdów na terenie województwa mazowieckiego, notując średnio ponad 300 interwencji rocznie. Z tego powodu przed jednostką stoi wiele wyzwań związanych z zachowaniem odpowiedniej gotowości bojowej i poziomu wyposażenia pozwalającego na prowadzenie samodzielnych działań, a przed strażakami te związane w wyszkoleniem i  poświęceniem, kosztem wolnego czasu.

Ochotnicza Straż Pożarna w Łomiankach to stowarzyszenie łączące ludzi o niezwykłej pasji. W naszych szeregach są ludzie różnych profesji, od strażaków zawodowych, przez handlowców, pracowników fizycznych, po specjalistów w swoich dziedzinach. Spotkamy tu pilota rejsowych samolotów, montażystę filmowego, motorniczego tramwaju czy informatyka. Praktycznie wszyscy członkowie czynni OSP uczestniczą w działaniach ratowniczo - gaśniczych, szkolą się i konserwują sprzęt w czasie wolnym od pracy. Warunki w jakich działamy wymagają posiadania odpowiednio szerokiej i elastycznej grupy ochotników, którzy będą w stanie zapewnić wysoką gotowość bojową o każdej porze dnia i nocy.

Szukamy nowych członków głównie za sprawą działań o efekcie długofalowym. Odbywa się to poprzez regularne prowadzenie zajęć Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, do której można zapisać dzieci z terenu gminy Łomianki, w wieku do 13 do 17 lat. Jej zadaniem jest kompleksowe przygotowanie młodego człowieka do służby w pożarnictwie. Zajęcia odbywające się w każdy piątek o godzinie 17:00 to połączenie teorii i praktyki. Bardzo ambitne podejście kadry prowadzącej zajęcia jest inspiracją dla wielu innych dowódców i opiekunów podobnych drużyn w całej Polsce.

Jednak potrzebni są również ludzie, którzy swoją zdolność do wyjazdów uzyskają po dużo krótszym czasie. Dlatego też cyklicznie uruchamiany jest program rekrutacyjny, obejmujący dorosłych kandydatów do działania w szeregach OSP. Jeśli tylko rekrutacja zostanie otwarta, zostanie to ogłoszone na naszej stronie i w mediach społecznościowych. Kandydaci jakich szukamy to osoby mieszkające na terenie gminy Łomianki, stabilne zawodowo i sprawne fizycznie. Poczas rekuracji, kandydat musi liczyć się z rozmową wstępną, testem wiedzy i próbą sprawnościową oraz przynajmniej półrocznym okresem przygotowawczym, podczas którego nie będzie mógł uczestniczych w akcjach.

Z czym trzeba się liczyć? Służba u nas to wiele wyrzeczeń. Nie da się przewidzieć, kiedy zawyje syrena oraz ile będzie trwała akcja. Strażacy mają na ten temat kilka przesądów oraz anegdot i uczciwie ostrzegają, że trzeba mieć wyrozumiałą drugą połówkę. Akcje to jednak nie koniec. Szkolenia doskonalące odbywają się regularnie w czwartki, a do tego dochodzą ćwiczenia obiektowe i dodatkowe zbiórki w weekendy. Do tego dochodzi wiele wydarzeń historyczno - kulturalnych oraz organizacyjnych, które wymagają zaangażowania. Między innymi dlatego budynek strażnicy jest dla wielu strażaków drugim domem, a koledzy i koleżanki traktowani są jak rodzina.

Czy jest niebezpiecznie? Duża ilość ćwiczeń i dbałość o profesjonalizm skutecznie ogranicza ryzyko wypadku. Mimo to i one się zdarzają. Przez ostatnie 10 lat aż trzy razy strażacy z Łomianek doznali poważniejszych urazów w czasie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Do ryzyka można się po części przyzwyczaić, jednak wyjeżdżanie na pomoc mieszkańcom gminy zawsze związane jest z szansą udzielania pomocy znajomemu czy innej osobie bliskiej sercu. Takie zdarzenia są szczególnie ciężkie dla ratowników. Dlatego ważna jest rozmowa i dobry klimat w jednostce, który potrafi być buforem dla negatywnych emocji.
W straży ochotniczej nikt nie jest z przymusu, dlatego strażacy szukają nie tylko ludzi z odpowiednią sprawnością fizyczną, ale również z pasją, zdolnych do działania z dużym zaangażowaniem. Jeśli sami nie czujecie się na siłach, powiedzcie o rekrutacji swoim znajomym. Poziom bezpieczeństwa w gminie Łomianki jest zależny od ilości wolontariuszy gotowych do niesienia pomocy w sposób profesjonalny w szeregach OSP. 

Zamieszczone poniżej pytania i odpowiedzi z pewnością rozwieją wątpliwości i pomogą w podjęciu decyzji.


Jednostka w Łomiankach nie jest zawodowa? Jak to działa?
OSP w Łomiankach to jednostka w pełni opierająca się na ochotnikach. Każdy z nich uczy się lub ma swoją pracę. Gdy dochodzi do jakiegoś zdarzenia dyżurny Państwowej Straży Pożarnej alarmuje naszą jednostkę. Druhowie, którzy są dostępni w tym czasie lub mają możliwość wyjścia z pracy przybywają do strażnicy, przebierają się i wyjeżdżają do akcji samochodami pożarniczymi. Taki system działa już od prawie 100 lat.

Chętnie bym się zapisał, ale mieszkam na Dąbrowie. Raczej nie ma szans abym zdarzył na alarm?
Nasi strażacy mieszkają w różnych częściach gminy, a nawet poza nią. Mamy bardzo aktywnych druhów z Dąbrowy i Kiełpina, inni dojeżdżają nawet z Dziekanowa Leśnego czy... warszawskich Bielan. Jest to głównie kwestia środków transportu, organizacji oraz zaangażowania. W niektórych wypadkach druhowie mający dłuższy czas dojazdu trzymają ubranie strażackie w samochodzie. Gdy nie zdążą przybyć na czas do strażnicy, jadą na miejsce zdarzenia.

U mnie w domu nie słychać syreny. Skąd będę wiedział o alarmie?
Syrena jest tylko jednym z kilku systemów alarmowania. Poza nią korzystamy z jednoczesnego alarmowania telefonicznego, sms-ów oraz aplikacji mobilnej z funkcją czatu online, za pomocą której można  potwierdzić swoje przybycie lub brak możliwości wyjazdu.

Niestety nie mam żadnego środka transportu. Jak w tej sytuacji mógłbym jeździć do akcji?
Czynni druhowie mogą w swoim wolnym czasie przebywać w remizie. Tu zawsze jest coś do zrobienia w zakresie prac gospodarczych czy konserwacji sprzętu. Można też odpocząć, pójść na siłownię, spotkać się z kolegami i pograć na konsoli lub w ping- ponga. Niektórzy też przychodzą uczyć się lub pracować w zaciszu strażnicy.

Jakie kwalifikacje trzeba mieć aby zostać strażakiem?
Mówiąc w dużym skrócie trzeba być sprawnym fizycznie, odpornym psychicznie, chętnym do pracy i zdolnym do poświęceń. Resztę oceniamy w czasie okresu kandydackiego. Na pewno czynnikiem eliminującym jest klaustrofobia czy lęk wysokości. Nie trzeba mieć żadnych specjalnych kursów czy prawa jazdy.

Jak wygląda wasze szkolenie?
Pierwszy etap to wysłanie ankiety osobowej podczas rekrutacji. Następnie trzeba przejść pomyślnie przez rozmowę wstępną. Osoby, którym to się uda, trafiają na okres kandydacki, podczas którego weryfikowana jest ich tężyzna fizyczna, stan psychiczny, ale przede wszystkim zdobywają podstawy strażackiego fachu. Gdy kandydat się wykaże, jest kierowany na szkolenie podstawowe organizowane przez Państwową Straż Pożarną, które uprawnia do wyjazdów do akcji. Takie szkolenie obywa się metodą e-learningu, a cześć praktyczna jest realizowana w czasie kilku weekendów. Na pozostałe specjalistyczne kursy jak kwalifikowana pierwsza pomoc, sternik motorowodny, czy z zakresu ratownictwa wysokościowego, strażak jest kierowany indywidualnie. Jednak z uwagi na ogromny zakres tematów, jakimi zajmuje się straż pożarna, każdy z nas stara się regularnie uczęszczać na czwartkowe zbiórki szkoleniowe, gdyż wiedza zdobyta po kursie kandydackim i szkoleniu podstawowym to za mało, aby być skutecznym ratownikiem.

Czy nie jestem za stary?
Górna granica wieku to 65 lat. Do jednostki trafiali ludzie zarówno po 30-ce jak i po 40-ce i jeżdżą obecnie do akcji. Rekordzista zapisał się przed 50-tką i wciąż jest czynnym strażakiem.

Co jeśli nie mam ukończonych 18 lat?
Nic straconego. W piątki odbywają się zajęcia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, w ramach której szkoli się młodzież od 12 do 18 roku życia. Na zbiórkach robią to samo co dorośli strażacy, tylko w warunkach szczególnego bezpieczeństwa. Adept takiej drużyny dużo szybciej zyskuje zaufanie starszych kolegów przy akcji.

W zasadzie myślałem o Państwowej Straży Pożarnej. Co mi da OSP?
Przynależność do OSP pomaga w procesie rekrutacyjnym do PSP i w niczym nie koliduje.  Aktualnie w naszych szeregach jest 10 strażaków zawodowych w tym czterech oficerów, dodatkowo 2 druhów pracuje na codzień w Zakładowej Służbie Ratowniczej. Poza tym OSP to zupełnie coś innego. Tu każdy jest przede wszystkim z pasji, dlatego jeśli myślisz o dołączeniu do naszej jednostki tylko przez pryzmat otrzymania dodatkowych punktów w rekrutacji do PSP to odpuść sobie.

Ile się zarabia w OSP?
Nic. Nasza działalność opiera się na społecznej pracy członków. Za wyjazdy do akcji pobieramy ekwiwalent, ale jest to jedynie skromny dodatek, pozwalający zrekompensować utracone w tym czasie wynagrodzenie w pracy, pokryć koszt działalności jak choćby zakup paliwa do samochodu czy wymienić rękawice strażackie na lepsze niż przydziałowe.

W takim razie, ile trzeba zainwestować aby zostać strażakiem?
Za przynależność do OSP należy opłacać jedynie coroczną składkę członkowską w wysokości 100 zł. Umundurowanie strażackie, badania lekarskie i ubezpieczenie zapewnia jednostka oraz Gmina Łomianki. Pełnoprawny druh ma możliwość korzystania z siłowni w budynku strażnicy czy zajęć na basenie w ICDS.

Dlaczego więc miałbym do was wstąpić?
Bo jesteś wyjątkowym człowiekiem, chcącym robić coś dobrego, pożytecznego i ciekawego jednocześnie. Jeśli od czasu do czasu chcesz ratować czyjeś życie, zdrowie i mienie, to w sumie też jest to OK.

Ile czasu trzeba temu poświęcić?
To zależy od możliwości i stopnia zaangażowania. Nasi strażacy poświęcają od kilku do kilkunastu godzin w tygodniu. Jedni są kiedy mogą, inni praktycznie żyją strażą, ale potrzebujemy jednych i drugich.

Czy da się to pogodzić z pracą i rodziną?
Oczywiście. Wszyscy to robimy.

Jak się do was zapisać?
Należy zaczekać na otwarcie naboru i przesłać swoje zgłoszenie za pośrednictwem formularza. Wszystkie rekrutacje które prowadzimy są ogłaszane zarówno na stronie internetowej, jak i na naszym fanpage na  facebooku. Jeśli śledzisz nasze social media to nie sposób nie zauważyć rekrutacji! Jeśli wcześniej chciałbyś otrzymać dodatkowe informacje, to możesz też przyjść w czwartek lub piątek w czasie zbiórki, aby dowiedzieć się więcej. Druhowie chętnie odpowiedzą na pozostałe pytania.

 

Opcje strony