Ochotnicza Straż Pożarna w Łomiankach

Aktualnie znajdujesz się na:

Zbiórka szkoleniowa: Zarządzanie powietrzem - 16.11.2023

Na zajęciach omówione zostały sposoby zarządzania powietrzem i techniki oddychania podczas pracy w aparatach powietrznych butlowych.

Zbiórka były okazją do przypomnienia sobie zagadnień, które poruszaliśmy już jakiś czas temu. Z uwagi na ograniczone możliwości stosowania przy akcjach, ugruntowaliśmy wiedzę i zaktualizowaliśmy ją o najnowsze wytyczne, opoparte na doświadczeniu z innych miejsc. Strażacy po krótkim wstępie teoretycznym przeszli do ćwiczeń praktycznych. W ramach zajęć każdy ze strażaków musiał pokonać krótki tor, w czasie którego musiał zmierzyć się dwukrotnie ze ścianką ograniczającą możliwości przejścia, nawiązać w trakcie korespondencję czy wykonać matematyczne zadanie i zagrać w kółko i krzyżyk z zastępcą naczelnika. Wykonywanie zadań po drodze toru przeszkód miało za zadanie odwrócić uwagę strażaków od skupienia się na wybranej technice oddychania. Po przejściu toru każdy wypowiadał się na temat wybranej przez siebie techniki oddychania, jej zaletach i ograniczeniach.

Wybrane osoby również ćwiczyły element kontroli ilości powietrza w aparatach na dedykowanej do tego zadania tablicy. Na koniec u każdego z uczestników oszacowano średnie zużycie powietrza w litrach / minutę, co dało miarodajne wyniki do porównania między poszczególnymi strażakami i wykorzystywanymi technikami.

Opcje strony

do góry